Haber

ABD Başkanı Biden’dan “Libya’ya desteğimiz devam edecek” açıklaması

ABD Başkanı Joe Biden, Libya halkının istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir geleceğe ulaşması için desteklerini sürdüreceklerini belirtti.

Libya Başkanlık Konseyi medya ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre Biden, Libya’nın bağımsızlığının 71. yıl dönümü münasebetiyle Libya Başkanlık Konseyi Lideri Muhammed el-Menfi’ye bir mektup gönderdi.

Biden mektubunda konseyin ulusal uzlaşma çağrısı yapma çabalarına övgüde bulundu ve bu önemli projede yer alma arzusunu dile getirerek, Libya halkının istikrarlı, demokratik ve müreffeh bir geleceğe ulaşması için Libya’yı desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

17 Aralık’ta ABD-Afrika Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Washington’da bulunan ABD Başkanı Biden ile bir araya gelen Al-Menfi, Biden’a ülkesini istikrara kavuşturmanın yolları ve Başkanlık Konseyi’nin siyasi ve ekonomik vizyonu hakkında bilgi verdi.

Libya’da 24 Aralık, ülkenin bağımsızlık günü olarak kutlanıyor.

Seçim çıkmazı

Bir süredir Libya’da Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki ayrı hükümetin varlığı ülkede istikrarsızlığa neden oluyor.

Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de yaptığı toplantılarda ülkede cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılması kararlaştırılmış ancak seçimler planlanan tarihte yapılamamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu