Haber

Bursalı Şenol Şanlı, ürettiği teleskopla Uluslararası Uzay İstasyonu’nu dolunayda görüntüledi.

Bursa’da evinin bodrumunda kendi başına teleskop üreten Bursalı Şenol Şanlı, dondurucu soğukta saatlerce bekledi ve ürettiği teleskopla uzay istasyonunun yörüngesi olan dolunayı fotoğrafladı. arasında Bursa üzerinden geçen ilk Türk astronot Alper Gezeravcı da vardı.

Emekli olduktan sonra gökyüzüne ilgi duymaya başlayan 57 yaşındaki Şenol Ulu, evinin bodrumunda kurduğu atölyede tek başına teleskop üretti. Boş zamanlarını ay ve gezegenlerin fotoğraflarını çekerek geçiren Ulu, en büyük hayali olan ilk Türk astronotu taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) dolunayın önünden geçerken fotoğrafladı. Şanlı, 24 Ocak Çarşamba günü saat 22.30 sıralarında Bursa’nın İznik ilçesi üzerinden geçen UUİ’nin fotoğrafını çekmeyi başararak hayallerini gerçekleştirdi.

Bursa’da yaşayan 57 yaşındaki Şenol Ulu, özel sektörden emekli olduktan sonra astronomi ve astronomi ile ilgilenmeye başladı. Evinin bodrum katını atölyeye dönüştüren ve birçok araştırma yapan Ulu, daha sonra gözlem yapmak için bir teleskop üretti. Boş zamanlarında ayın evrelerini fotoğraflayarak uzayla daha çok ilgilenen Ulu, daha sonra gezegenleri, yıldızları ve Uluslararası Uzay İstasyonunu fotoğraflamaya başladı. En büyük hayalinin uzaya çıkan ilk Türk astronotu Alper Gezeravcı’yı Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlendikten sonra Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bir Türk astronotla birlikte fotoğraflamak olduğunu söyleyen Şanlı, bu hayalini 24 Ocak Çarşamba akşamı gerçekleştirdi. Saatte 28 bin kilometre hızla seyahat eden Alper Gezeravcı’yı taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu, Bursa’nın İznik ilçesinden geçerken yaptığı teleskopla dolunay ile birlikte fotoğrafladı.

Yarım saniyelik görüntü -1 derecede saatlerce bekledi

Gezeravcı’yı taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yarım saniyelik görüntüsünü yakalamak için saatler öncesinden hazırlık yapan Ulu, “Türk astronotumuz geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na giderek 14 günlük görevine başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yörünge.Bu yörünge zaman alır.zaman Bursa üzerinden geçer.Bu yörünge geçen 24 Ocak’ta Bursa’nın İznik ilçesine bağlı Elbeyli Köyü Dikilitaş mevkisine denk geldi.O gece de dolunay vardı.Uluslararası Uzay İstasyonu dolunayın önünden geçti ve bizimkiler Omzunda Türk bayrağı taşıyan ilk Türk astronotu Alper’di. Gezeravcı da vardı. Bizim için çok değerli bir çekimdi. Gece saat 22.30 sıralarında, hava sıcaklığının -1 derece olduğu bir zamanda çekimi tamamladık. çekim için eve geldim ama değdi.Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dolunay önünden geçişi bir saniyeden kısa sürede gerçekleşti.Çok heyecan verici bir olaydı.Bu çekim için bazı ön hazırlıklar ve araştırmalar yapmamız gerekiyordu. . Geçiş hattını web siteleri aracılığıyla öğrendik. Daha sonra sahaya çıktık, hazırlıklarımızı yaptık ve teleskopumuzu kurduk. “Geçiş anını bekledik ve o bir saniyelik görüntüyü yakaladık” dedi. -BURSA

habervakfikebir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu