Ekonomi

Et ve Süt Kurumu’ndan depremzedelere 97 ton et ve süt eseri

Tarım ve Orman Bakanlığı, Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) deprem bölgesine 90 ton et ve 7 ton süt ve süt ürünleri gönderdiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘yüzyılın felaketi’ olarak adlandırılan depremlerin ardından yaraları sarmak için bağlı ve ilgili kuruluşlarıyla birlikte bölgede faaliyetlerini sürdürüyor. Depremden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra, acil ihtiyaçların karşılanması ve yetiştiricilerin besi hayvanlarının korunması adına birçok alanda faaliyetlerini yürüten bakanlığa bağlı kuruluşlar, bölgeye akın ediyor. vatandaşların yardımı.

DEPREM MAĞDURLARINA ÖZEL ALIM FİYATI POLİTİKASI

İSK da ilk günden itibaren afetzedelerin yanında oldu. Depremden etkilenen üreticilerden hayvan alımına devam eden İSK, afetten etkilenen üreticilerden büyükbaş ve küçükbaş hayvanları teslim alıyor. Oluşturduğu kombinasyonlar ile depremden etkilenen üreticilerin alım taleplerine hızlı bir şekilde cevap veren ESK, bölgedeki üreticilere özel bir alım fiyatı politikası uygulamaktadır. ESK, sarsıntılı bölgelerde yetiştiricilerin çiğ süt alım taleplerini de artırıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, üretici örgütleri ve özel sektör uyumu ile yürütülen çalışmalar kapsamında; Bölgedeki yetiştiricilerin ürettiği yaklaşık 5 bin 350 ton süt toplanarak üretime kazandırıldı.

İSK, bugüne kadar mağdurlar için bölgeye 90 ton et artefaktı ile 7 ton süt ve süt artefaktı gönderirken; Ayrıca 15 ton et ürününü sevkiyata hazır hale getirdi. Ayrıca hayırseverler tarafından deprem bölgesine gönderilmek üzere ESK’ya verilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlardan elde edilen et ürünleri ve konserveler de Kızılay’a ulaştırılıyor. Deprem bölgesindeki yetiştiriciler, talep ve sorunları ile ilgili olarak ‘0800 314 10 00’ numaralı telefondan ESK’nın Damızlık Sınırı’na başvurabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu