Haber

ABD, Suriye’de İran Devrim Muhafızları mevzilerini vurdu

ABD, Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızlarına ait iki mevziyi vurdu.

Operasyon emrinin ABD Başkanı Joe Biden tarafından verildiğini belirten ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, şunları söyledi: “Bu hedefli saldırılar, İran destekli milislerin Irak ve Suriye’deki ABD kuvvetlerine yönelik sürekli ve büyük ölçüde başarısız olan bir dizi saldırısına yanıttır. 17 Ekim’de başladı.” .

Austin, ABD güçlerine yönelik saldırıların devam etmesi halinde “gerekli tedbirlerin alınmasında artık tereddüt edilmeyeceğini” kaydetti.

ABD birliklerine en az 16 saldırı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar nedeniyle bölgede gerilim tırmanırken, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Ekim ayında ABD askerlerine 12’si Irak’ta, 4’ü Suriye’de olmak üzere en az 16 kez saldırı düzenlendiğini açıkladı. Saldırılarda toplam 21 ABD askerinin hafif yaralandığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre son saldırı, Irak’ın kuzeyindeki Kürdistan özerk bölgesinde meydana geldi. Pentagon sözcüsü Pat Ryder, bu saldırıda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını, altyapıda bazı ufak hasarların meydana geldiğini söyledi.

Saldırılarda tek yönlü insansız hava araçları ve füzelerin kullanıldığını belirten Ryder, “Bunların İran destekli milisler olduğunu biliyoruz ve elbette bu gruplardan İran’ı sorumlu tutuyoruz.”

IŞİD’in bölgede yeniden yükselişini önlemek amacıyla uluslararası koalisyon çerçevesinde Irak’ta 2 bin 500, Suriye’de ise yaklaşık 900 ABD askeri görev yapıyor.

Reuters,AFP/TY,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu