Haber

Çankaya Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı 14 bin 375 lira oldu.

Çankaya Belediyesi, imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilerin en düşük ücretinin 14 bin 375 lira olduğunu bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Çankaya Belediyesi’ne bağlı Çankaya ile 1958 şirket çalışanının örgütlendiği DİSK Genel İş Çankaya 1 No’lu Şubesi’nin ortasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

İmrahor Mahallesi Temizlik İşleri Şantiyesinde düzenlenen toplu iş sözleşmesi imza törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın yanı sıra Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Genel İş Lideri Remzi Çalışkan, Çankaya Belediyesi Meclis üyeleri ve ÇANPAŞ çalışanları katıldı. Anlaşma ile 1958 personelinin yol ve yemek dahil en düşük net maaşı 14 bin 375 lira olarak belirlendi.

İmza töreninde konuşan Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, tarihi bir toplu iş sözleşmesine imza attıklarını belirtti. ÇANPAŞ işçisini imar ve belde işçileriyle eşit duruma getirdiklerini belirten Taşdelen, şunları söyledi:

“Taban ücretlerimizde yüzde 134 ile yüzde 147 arasında artış sağladık. İkramiyelerimizi 15+15’ten 30+30’a çıkardık. Özel güvenlikteki kardeşlerimize 40 saat verdik. Hafta sonu cumartesi yaptık. Yaptığımız toplu iş sözleşmesinde asgari ücret yol ve yemek dahil net net maaş 14 bin 375 liraydı. Bu bir rekor. Altına imzamı atmaktan onur duyuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu