Haber

Özbekistan Cumhurbaşkanı Filistin halkının bağımsızlık hakkını destekliyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, “Filistin halkıyla dayanışmamızı güçlü bir şekilde ifade ediyor ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve Güvenlik Konseyi’nin daha önce aldığı kararlar doğrultusunda onların bağımsız devletlerini kurma haklarını destekliyoruz.” söz konusu.

Hükümet üyeleriyle yaptığı görüşmede Filistin-İsrail çatışmasına değinen Mirziyoyev, İsrail ordusu ile Hamas arasında devam eden çatışmaların insani krizi derinleştirdiğini, sivil ve vatandaşlar arasında çok sayıda ölüme yol açtığını belirtti.

Bu çatışmalarda çok sayıda çocuk ve kadının hayatını kaybettiğini ve insanların evlerini terk etmek zorunda kaldığını hatırlatan Mirziyoyev, Filistin ve İsrail tarafında ölenlerin ailelerine en içten taziyelerini ilettiğini vurguladı.

Mirziyoyev, “Gazze Şeridi halkına insani yardım sağlanması amacıyla BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) 1 milyon 500 bin dolar tahsis edilmesine karar verdiler” dedi. Filistin halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na desteklerini ifade ettiklerini ifade etti. “Meclis ve Güvenlik Konseyi’nin daha önce aldığı kararlara uygun olarak bağımsız devletlerini kurma haklarını destekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Şiddetin artması durumunda uluslararası durumun büyük ölçüde istikrarsız hale geleceğini ve silahlı çatışmalara yeni güçlerin dahil olacağını söyleyen Mirziyoyev, tüm bunların sadece Orta Doğu bölgesiyle sınırlı kalmayıp diğer ülkelere de yayılacağını değerlendirdi. öngörülemeyen trajedilere yol açar.

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, “Bu nedenle her iki tarafı da derhal uzlaşmaya, düşmanlıkları durdurmaya ve çatışmayı barışçıl bir şekilde çözmeye çağırıyoruz.” dedi. söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu