Haber

Rusya, Kongre’nin Brezilya’daki baskınını kınadı

Rusya, Brezilya’da eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun destekçilerinin Ulusal Kongre, Başkanlık Sarayı ve Yüksek Mahkeme binalarına düzenlediği baskını kınadı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’yı desteklediklerini söyledi.

Peskov, “İsyanları kışkırtanların eylemlerini mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Elbette, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın düzeni yeniden tesis etme adımlarını tamamen destekliyoruz.” dedim.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz günlerde Lula’yı tebrik ettiğini hatırlatan Peskov, “Lula’nın ikili ilişkileri geliştirme çabalarını takdir etmeye devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Brezilya’da ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atan aşırı sağcı Bolsonaro taraftarları polis bariyerini aşarak Ulusal Kongre binasına girdi.

Göstericileri dağıtmak için biber gazıyla müdahale eden polis, grupların daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına girmesini engelleyemedi.

Ulusal Kongre ve Başkanlık Sarayı’nı basan Bolsonaro yandaşları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

haberkorgan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu